10 Adımda Bir Oda Nasıl Tasarlanır

10 Adımda Bir Oda Nasıl Tasarlanır

Kendi odanızı tasarlamak için bir iç mimar olmanıza gerek yok. Biraz ilgi, sabır ve araştırma ile harika bir oda tasarlayabilirsiniz.

İç tasarımın bilimden çok sanat olduğunu ve bir odayı nasıl dekore edeceğinize dair katı ve hızlı kurallar olmadığını unutmayın. Ancak bir yol haritası arıyorsanız, bu baştan sona kılavuz, alanınızı bir profesyonel gibi tasarlamak için gereken tüm adımları görselleştirmenize yardımcı olacaktır.

1. İç Dünyanızı Ayarlayın

Mekânınızın sizin ruh halinizle çok iyi örtüşmesi gerekir. Bundan dolayı önce ruh halinizin nasıl olduğu konusunda kesin bir kanaate varmalısınız.

Kendinize mekânınızın nasıl görünmesini istediğinizi sormak yerine, nasıl hissetmek istediğinizi kendinize sorun ve bunun sizi renklere, dokulara, mobilya seçimlerine ve dekora yönlendirmesine izin verin. Hafif ve havadar bir zen vahası, minimal mobilya ve doğal malzemeler önerebilir.

Enerji verici, sıradan bir aile alanı, cesur renkler ve desenler içerebilir. Belirli bir tarz veya trendden ziyade ruh haline odaklanmak, kendinize uygun eklektik bir alan yaratmanıza yardımcı olacaktır.

2. Başlılarından İlham Alın

Emin olun iç mimarlar bile oda tasarımlarında başkalarından ilham almaktadırlar. Bunu siz de yapabilirsiniz eğer bir bir tasarımı kopyalamayacaksanız.

İlham almak için en sevdiğiniz sosyal medya kanallarına, iç tasarım dergilerine, kitaplara ve web sitelerine göz atın. Kaçmayı sevdiğiniz yerleri düşünün ve nedenini analiz edin.

Ruh hali panolarındaysanız, devam edin ve bir tane yapın. Yalnız yaşıyorsanız, bu kendinizi biraz daha iyi tanımak için bir şans. Başka insanlarla yaşıyorsanız, evdeki herkesi onurlandıran ortak bir alan üzerinde işbirliği yapmak için bir fırsattır.

3. Gerçekçi Olun

Hayatın ilerleyen döneminde neler olacağı bilinmez bundan dolayı mevcut şartlar ve duruma göre odanızı tasarlamanız en mantıklısı.

Fakat, ilerde değişecek durum ve şartları da göz önünde bulundurmanız da fatda var.

Hayatınızın nasıl görünmesi gerektiğine dair ilham verici bir vizyon için çabalamak yerine, alanınızı şimdiki yaşama şeklinize göre tasarlayın.

Hareketli çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa, döşemelik kumaşları ve hırpalanabilecek ve yine de harika görünebilecek yüzeyleri seçin. Y

Yalnız yaşıyorsanız ve nadiren eğlenirseniz, altı kişilik yemek masası ile yer ayırmanıza gerek yoktur. Evden çalışıyorsanız, oturma odasının köşesindeki o derme çatma ofisi sadece tatillerde kullanılan boş odaya taşıyın. Ve herhangi bir şey satın almadan önce, yol boyunca harcamalara öncelik vermenize yardımcı olacak gerçekçi bir bütçe oluşturun.

4. Dağınıklık

Yeniden dekore ediyorsanız, kullanmadığınız, ihtiyaç duymadığınız veya tapmadığınız her şeyi ortadan kaldırarak başlayın.

Sıfırdan boş bir oda tasarlıyorsanız, bir şey getirmeden önce düşünün. Kişisel eşyalar ve önemli şeyler için herhangi bir alanda yer vardır, ancak başarılı iç tasarım, esas olanı kucaklamak ve oradan inşa etmekle başlar.

5. Yol haritası hazırlayın

Bir kat planı oluşturmak istiyorsanız çok sayıda ücretsiz çevrimiçi oda tasarım aracı ve ev tasarımı yazılımı seçeneği vardır, ancak alan planlamasının aşırı teknik olması gerekmez.

Bir ölçek ve akış hissi elde etmek için yerleşim fikirlerini kağıda çizin veya ressamın bandıyla mobilya yerleşimini işaretleyin.

Tek bir mobilya parçası satın almadan önce alanınızı ölçün. İki kez ölçün. Aksi takdirde, sipariş ettiğiniz kanepenin ön kapınızdan geçemeyecek kadar büyük veya oturma odanız için çok küçük olduğunu görebilirsiniz.

6. Renklere Karar Verin

İster nötr tutmak, ister göz alıcı bir renk paleti üzerinde kafa yormak istiyorsanız, erken karar vermek, uyumlu bir görünüm oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Nötr odalar, kolayca değiştirilebilen aksesuarlarla aydınlatılabilir. Odanızın yeşile, pembeye veya maviye bir övgü olmasına karar verdiyseniz, onu ilgi çekici kılmak için birbirini tamamlayan üç renk seçin.

Tamamen beyaz bir oda görünümünden hoşlanıyorsanız, beyazın tonlarını tercih etmek, mobilya stillerini ve dönemlerini kolaylıkla karıştırıp eşleştirmenize olanak tanır.

7. Aksesuar ve Mobilya Seçimi

Aksesuar ve alacağınız mobilya seçimini özenle yapmalısınız. Bir mobilya markası sitesini ziyaret ederek odanızı tasarlarken diğer taraftdan mobilya ve aksesuar hakkında fikir edine bilirsiniz.

Örneğin; İnegöl Mobilyası için yerel mobilya üreticilerinin işlerini inceleye birlisiniz.

Artık tüm gerekli şeylere sahip olduğunuza göre, bir adım geri atın ve kendinize neyin eksik olduğunu sorun. Sanat, fotoğraf veya dekoratif aynaları seçin ve asın.

Ek dekoratif yastıklar ve örtüler ekleyin. Tasarım kitapları, mumlar, dekoratif objeler, bitkiler veya değerli hediyelik eşyalarla stil rafları ve masaları. Bu, odayı canlandıracak ve ev gibi hissettirecek kişisel dokunuşlarla doku ekleme şansınız.

8. Bitirmelye Başlayın

Bir tadilattan ziyade bir makyaj yapmayı hedefliyorsanız, yenilemeden mekanı güzelleştirmek ve kişiselleştirmek için odanın mevcut döşemesini, duvar rengini ve armatürlerini nasıl inşa edebileceğinizi düşünün.

Boş bir odayla başlıyorsanız, mobilya ve aksesuarları getirmeden önce zeminleri yenileyin, duvarları boyayın, fayans, duvar kağıdı veya duvar panelleri ekleyin veya dolapları kurun.

9. Parçalarını Seçin

Bir oturma odası tasarlarken, kırlentler üzerinde telaşlanmadan önce, genellikle bir kanepe olan çapa parçanıza odaklanın. İlk önce en büyük, en pahalı satın alma işleminizi yapmak, çok kullanılan ürünler için kaliteden ödün vermemenize yardımcı olacak, bütçenizi gerçekçi bir şekilde korumanıza yardımcı olacak ve temel bir kez ek mobilya için ne kadar yeriniz olduğunu görselleştirecektir. parçalar takılır.

10. İkincil Mobilyaları Seçin

Mükemmel kanepeyi seçtikten sonra, hangi boyutların ve stillerin uygun olduğunu veya büyük boy bir kabarıklığın daha iyi çalışıp çalışmayacağını belirlemek için sehpalara bakmaya başlayın. Yemek odasında rustik ahşap bir çiftlik masası seçtiyseniz, çağdaş metal sandalyelerle kontrast ekleyin. Modern bir döşemeli yatak başlığını klasik aydınlatma veya komodinlerle tamamlayın.

10 adımda anlattığımız oda tanıtımının size harika deneyim sunacağınız düşünüyoruz.

Genel Kültür