Antep Yöresel Ürünleri Nelerdir?

Antep Yöresel Ürünleri Nelerdir?

Dünyaca ünlü Gaziantep Mutfağını siz ne kadar tanıyorsunuz? Hiç sordunuz mu kendinize?

Gaziantep mutfağı acı biber turşusu, dilimlenmiş kabak kurusu, tatlı biberi, kuru bamyası, dillere destan acı biberi salçası ve daha nice ürünleriyle gurmeler için adeta bir cennet diyebiliriz.

Söz konusu Antep Yöresel Ürünler olunca hepsini tek bir yazıda toplamak o kadar da mümkün değil. Türk yöresel mutfakları arasında özel bir yeri olan Antep mutfağı, sadece salça ve biber gibi ürünlerde değil aynı zamanda kuruyemiş ve çerezlerde de öne çıkmaktadır. Kurutulmuş sebze ve baharatlarla adeta bir şölen sunan Antep mutfağı hem sağlıklı hem de leziz mutfaklar arasında kendine sağlam bir yer edinmiştir.

Aşurelik dövme buğdaydan kahvaltılık zahtere kadar birçok ürünü içinde barındıran Gaziantep ürünleri farklı tatlar denemek isteyenleri bekliyor.

Zengin mutfağı sayesinde her yıl birçok yerli ve yabancı turisti kendine çeken Gaziantep, sunduğu konsept tatlar sayesinde dünyadaki ününü de her geçen gün artırmaktadır. Baklavasından turşuna kadar acı, tatlı, ekşi her damak zevkine uygun ürünler sunan Antep mutfağını bu kadar eşsiz kılan ise tüm ürünlerin üretiminin en doğal ve katkısız şekilde yapılmaya özen gösterilmesidir. Web site

Mezopotamya’nın Kıyısında

Gaziantep, zengin mutfağının yanı sıra mutfağındaki ürünlerin birçoğunun üretiminde Antepli üreticilerin tecrübesi ve deneyimi sayesinde yüksek verim alınmasıyla da ünlüdür. Ilıman denebilecek bir iklime sahip Antep, Mezopotamya’nın o meşhur verimliliğini topraklarında barındırmaktadır. Bu verimliliğin mahsulü olan Antep yöresel ürünleri, gerek tekil gerekse birçok lezzetli yemeğe eşlik edecek kadar kendi ahengini içinde barındıran ürünlerdir. Dünyada ülkenin değil şehrin ismiyle anılan nadir mutfaklardan biri olan Gaziantep mutfağında yemek bir ihtiyaçtan ziyade bir yaşam biçimi, Antep halkının kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Gaziantep’i mutfağı nedeniyle “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil etmiştir. Kültürel bir mirasın lezzetli ürünlerle buluşarak soframıza gelmesiyle oluşan Antep mutfağı ve Antep Yöresel Ürünler, günümüzde korunmayı hakeden ülkemizin gastronomi kültüründe önemli bir yere sahip lezzetli, eşsiz ve karşısında doyumsuz kaldığımız önemli kültür ögelerimizdendir.

Genel Kültür