Basketbola İlgi Futbolu Geçti

Basketbola İlgi Futbolu Geçti

Basketbola İlgi Futbolu Geçti!

Basketbol dünya çapında popüler bir spordur ve hem erkek hem de kadın katılımcılar tarafından oynanabilir. Tarihsel olarak basketbol, ​​üniversite öğrencilerinin zaman geçirmesi için bir oyun olarak başladı. Ancak, daha sonraki yıllarda, spor hem erkek hem de kadın katılımcılar arasında kitlesel popülerlik kazandı. Türkiye’de her yıl daha fazla insan basketbol oynamak için derneklere, liglere ve kulüplere katılıyor. Oyuncular basketbol oynayarak formda kalabilir ve aynı zamanda eğlenebilirler.

Geçmişten Günümüze Basketbol Çok Değişti!

1891’de Chicago Üniversitesi’ndeki LeHand Fieldhouse’da ilk kapalı basketbol sahası inşa edildi. sahanın boyutları 40 fit uzunluğunda ve 35 fit genişliğindeydi. Bu önemliydi çünkü o zamanın tipik açık hava sahasından daha uzundu. Aynı yıl, ilk üniversiteler arası basketbol yarışması New York’taki Madison Square Garden’da gerçekleşti. Şu anda, her takımın sadece beş oyuncusu vardı. Ayrıca kaleyi korumak veya saha golleri yapmak için hiçbir kural yoktu.

Basketbolun ilk günlerinde, müsabakalar oynamak için sadece birkaç okulun karşılayabileceği finansal kaynaklar gerekiyordu. Ancak, 1930’lardan başlayarak, kolej takımları basketbol maçlarını izlemek için sahaları taraftarlarla doldurmaya başladı. Bu süre zarfında üniversiteler, basketbol koçluğu işleri için onları eğitmek için eyaletlerinin dışından antrenörler kabul etti. Koçluğa ek olarak, bazı oyuncular basketbol kariyerlerini desteklemek için yarı zamanlı olarak da çalıştılar. Sporun kolejler, oyuncular ve okullar tarafından benzer şekilde himayesinin bir sonucu olarak, basketbol o zamanlar gençler arasında popüler bir spor haline geldi.

Günümüz dünyasında ise basketbol modern NBA ile Euroleague seviyesinde en mükemmel zirve noktasını yaşıyor. Modern basketbol sahalarının aynı zamanda Türkiye’de de popülerliği son günlerde arttı. Anadolu Efes’in üst üste 2 kez Euroleague şampiyonluğu elde etmesi ülke çapında basketbol sporuna olan ilgiyi artırdı. Bahis siteleri

Spor