Burun estetiğinden sonra gözlük kullanımı

Burun estetiğinden sonra gözlük kullanımı

Burun estetiğinden sonra yapılması gerekenler hastaların daha hızlı ve sağlıklı şekilde iyileşebilmesi açısından oldukça önemli. Özellikle burun bölgesinin darbelere karşı korunması ve sabit kalması, şeklinin tam olarak istendiği şekilde değişmesi adına büyük değer taşıyor. Bu anlamda dışarıdan gelen darbelere karşı korumakla birlikte, etkisi yokmuş gibi görünse de aslında gözlük kullanmak da burun estetiğini olumsuz yönde etkileyecektir. Şekil bozukluğundan ağrıya, nefes alma sorunlarından daha birçok konuya dek hastalar üzerinde farklı olumsuz etkileri tespit edilebilir.

Ameliyat sonrası gözlük kullanımı

Burun estetiğinden sonra ilk bir ay içerisinde gözlük kullanılması önerilmez. Ancak daha ağır geçen farklı burun estetiklerinde bu süre 3 ile 6 ay arasında değişiklik gösterebilir. Burun estetiğinden sonra gözlük kullanmak, burun bölgesine karşı hafif de olsa bir ağırlık verecek ve şeklinin bozulmasına neden olabilir. Aynı zamanda nefes alma zorluğunu da arttırabilir. Bu nedenle hastaların burun estetiği sonrasında gözlük yerine lens kullanması da önerilebilir. Böylelikle burun üstünde bir ağırlık olmayacak ve bölge daha kısa sürede iyileşme gösterecektir. Estetik ameliyatı sonrası sık sık göz ve burun akıntıları olabileceği için lenslerin mutlaka su bazlı özellikte olması önemlidir.

Gözlük kullanmı ağrıya sebep olabilir

Burun estetiğinden sonra gözlük kullanmak burun bölgesinde zamanla ağrıya da neden olabilir. Burnun en hassas olacağı bu dönem içerisinde tüm dışarıdan gelen darbe ve etkiler ağrı oluşumunu ya da artımını tetikler. Bu nedenle ağrı olmaması adına da gözlük kullanımı önemli bir noktadır. En fazla 6 ay sonrasında hastalar artık iyileşmenin büyük bir aşamasını geçmiş olacağı için, bu süreçten sonra gözlük kullanımına geçilmesinde bir sakınca olmayacaktır. Gözlük kullanan hastaların bu konuda ameliyat öncesi mutlaka doktorlarını bilgilendirmesi gerekmektedir.

Kaynak: bununhaberi.com

Sağlık