Dil ve Konuşma bozukluğu

Dil ve Konuşma bozukluğu

Konuşma bozuklukları hayat kalitemizi düşüren çok önemli sorunlardır. Ancak konuşma ve dil bozukluğu sorunlarının çözümü mümkündür. Diksiyon kursu ve konuşma bozukluğu uzmanı sayesinde yetişkinlerde ve çocuklarda konuşma bozukluğu tedavisi yapmak mümkündür. Konuşmanın ana faktörleri vardır. Bunlardan birincisi dildir. Dil bir kodlama sistemidir. Konuşma ise iletişimdir.

Fiziksel nedenler ve konuşmayla ilgili nedenler. Fiziksel nedenler operasyonlar ilaç tedavileri ve egzersizler ile çözümlenebilir. Ancak akıcı konuşma bozukluğu, fiziki açıdan sorun olmadığı halde kelimeleri düzgün çıkaramama gibi konuşma bozuklukları ise sadece uzman yardımıyla egzersizler ve dersler vasıtası ile çözümlenebilir.

Yetişkinlerde konuşma bozukluğu

Genelde egzersiz ve diksiyon kursları sayesinde giderilir. Çünkü dili çalıştırmak, harfleri çıkarmak için uzman desteği gerekecektir. Tedavi, terapistler, diksiyon uzmanları ve konuşma bozukluğu uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Tedavi esnasında ses kalitesinin artırılmasına odaklanılır. Kelimelerin anlaşılmasını, kelimeleri tam çıkarabilmeyi, cümle yapısını ve dil normlarının bilinmesini anlama ve çözümlemeyi geliştirici egzersizler yapılır. Dil konuşma bozukluğu, bir zeka sorunundan kaynaklanmaz. O nedenle hastanın kendine güvenmesi sorunun çözümünde en büyük pay sahibi olacaktır. Tıbbi tetkikler yapıldıktan sonra eğer fiziksel bir sıkıntı yoksa dil ve konuşma bozukluğu egzersizleri yapılmaya başlanır.

Çocuklarda konuşma bozukluğu

Çocuklar ortalama 3 yaşına kadar konuşmalıdır. Konuşmaya başladığında kelimelerin akıcılığı ve telaffüzu doğru olmayabilir ve bu durum yetişkinlik dönemine kadar devam ederse tedaviye gerektirir. Bu tür sorunlar ortaya çıktığında ise tedavisi çok daha zor olabilir. O yüzden bu sıkıntılarla karşılaşmanda önce konuşma bozukluğunu gidermek gerekir.

Dil egzersizleri

Yapacağınız egzersizler dil kaslarının esnekliğini artıracaktır. Dil ile ilgili 3. Egzersizimiz ise dilin ağız içinden çıkarılmadan dudağın etrafında 360 derece çevrilmesidir. Bu işlem de en az 15 kez tekrar edilmelidir.

-Dili içeri alıp çıkarmak,

– Dair, kare üçgen şekiller çizmek

– Dili çeneye, burna yanaklara doğru zorlamak

– Dil ucunu dişlerle hafif hafif ısırmak

– Dili damakta şaklatmak

– Dışarı çıkarıp öylece bekletmek

– Sakız çiğniyor gibi çiğnemek

bunlar gibi dil egzersizleri de yapılabilir.

Kaynak: iceriktr.com

Sağlık