Doberman

Doberman

Doberman, 19. yüzyıl sonlarına doğru Almanya’da ortaya çıkmış bir köpek cinsidir ve çoğunluk olarak bekçi köpekleri olarak yetiştirmişlerdir.

Pek çok kişiye göre birden fazla köpek cinsinin bir karışımı olduğuna kanaat getirilmiştir. Kaslı görüntüleri, enfes kürkleri ve muhteşem görünümleri ile bu köpekler resmen bir gösteriştir. Polisi askeri işlerinde, köpek sporlarında, aile koruyucuları olarak ve rehber köpek olarak iyi performans gösteren köpek cinsidir. Bu tatlı ve cesur dostlarımız, bir bekçi köpeği ve sevgi dolu bir aile arkadaşı konumundadır.

Koruyucu ancak genel olarak nazik, dikkatli ve sevgi dolu bir köpek cinsi olarak bilinmektedirler. Korkusuzdurlar ve tehlike anını algıladıkları andan itibaren aileleri ve alanlarını ciddi anlamda savunmaktadırlar. Bu cins, bir ailenin parçası olmaktan hoşnut olan köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Sevdikleri kişilere yakın olmayı istemektedirler ve bu dostluk sıkı bir biçimde kurulduğu zaman doğal bir koruyucu konumunda geçmektedirler.

Bu güzel hayvan dostlarımız oldukça naziktirler ve hayvan sevgisi aşılama sürecinde ailelerin çocukları için oldukça olumlu bir tercih olacaklardır. Bunca yeterliliğe rağmen dobermanlar, herkes için doğru evcil hayvan tercihi olmamaktadır. 60 ile 80 kg arası ağırlığa ulaşabilecek bir köpek çeşididir ve son derece aktif olan bir cinstir. Bu sebeple oldukça fazla egzersiz ihtiyaçları bulunmaktadır.

Bu cins, düzgün bir biçimde sosyalleşmek için zaman ayırabilecek, her gün kendisini meşgul edecek güçlü bir lidere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu daha rahat bir yaşam tarzı için fazla olabilmektedir. Bu köpek cinsi diğer köpeklere göre çok daha fazla enerjiye sahiptir. Başında sahibinin güçlü bir lider olmaması durumunda evdeki lider ve alfa pozisyonuna kendisi geçecektir. Böyle bir durum gerçekleşir ise artık hiçbir zaman sahibini dinlemeyecektir.

Doberman cinsi köpek ve daha fazlası hakkında bilgi almak için https://www.patibul.com/22/doberman  sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Genel Kültür