Dogo Argentino Köpeklerinin Görünüş ve Özellikleri

Dogo Argentino Köpeklerinin Görünüş ve Özellikleri

Dogo Argentino köpeklerinin görünüşleri dikkat çekici, güçlü ve ürkütücü bir yapıdadır. Kafa yapıları sert ve geniştir. Çene yapıları ise geniş, burunları ise küçük bir yapıdadır. Dişleri ise aynı keskin bir bıçak görünümüne benzer. Keskin ve sert görünümlüdür. Gözleri ise ten renklerinden zıt durumda koyu renklidir. Kulakları ise uzun görünümlüdür. Vücut yapılarında ise göğüs kısmı geniş fakat bel kısmı daha incedir. Renkleri genel olarak beyaz renklidir. Kürk ya da tüy yapısı ise sık ve ipeksidir. Kuyruklarını heyecanlandıkları zaman sallarlar. Normal durumlarda ise kuyruk kısmı hep aşağıda kalır. Görünüşü beyaz bir kadife kumaşını anımsatabilir. Her türlü tehlikeye karşı her zaman tetikte ve saldırmaya hazır durumdadırlar. Köpek sahiplendirme konusunda ise güvenlik açısından oldukça avantaj sahibi olan bir köpek ırkıdır. İyi huylu ve sahiplerine karşı sevecen yapıdadırlar. Zeki ve oyuncu, oyun oynamasını seven köpeklerdir.

Dogo Argentino Köpeklerinin Eğitim Süreci

Dogo Argentino köpeklerinin eğitimleri oldukça kolaydır. Zeki ve kıvrak yapıya sahip olan bu köpekler öğretilen ve gösterilen her şeyi oldukça çabuk kavrarlar. Dominant olan bir karaktere sahip olduğundan dolayı özgür ruhlu ve başına buyruk takılmayı seven bir ırktır. Fakat bir şeyin 4 ya da 5 kez tekrar edip, gösterildiğinde hemen kavrar ve uygulamaya geçerler. Dogo Argentino ırkına sahip olan köpekler yavru zamanlarında sosyalleştirilmeli, çevre ile aralarında bağlantı kurulmalıdır. Erken sosyalleşip, çevre ile tanışmaz ise kendi ırkından köpeklerle bile anlaşması oldukça zor olur.

Dogo Argentino Köpeklerinin Sağlık Durumu

Dogo Argentino köpekleri oldukça sağlam, sağlıklı yapıya sahiptirler. Doğuştan gelen ve genetik bir hastalık olmadığı sürece bir Dogo Argentino köpeği ömrünü hiç hastalanmadan da atlatabilir. Fakat bazı hastalıkların görünmesi de oldukça olasıdır. Hastalıkların ortaya çıkması ya da gözlem olduğu zaman veteriner muayenelerine başvurulmalıdır. Duymada problem, obezite, glokom, dirsek ve kalça kısımlarında bazı hastalıkların görülmesi Dogo Argentino köpeklerinde görülebilir. Bunun yanı sıra boğaz ve gırtlaklarında ortaya çıkan gırtlak felcinin de bu ırka dahil olan köpeklerde görülebilmesi olası bir durumdur.

Genel Kültür