Facebook, AR döneminin kontrol geleceğini gösterdi

Facebook, AR döneminin kontrol geleceğini gösterdi

Sosyal medya devi Facebook, biliyorsunuz Oculus üzerinden VR alanında çok iddialı bir isim. Firma bu konuda AR üstünden geleceği de kuruyor.

Facebook, bugün yayımladığı aşağıdaki video ile büyük ses getirdi. Firma bu video ile tam olarak geleceği gözler önüne seriyor. 2019 yılında satın aldığı CTRL-Labs teknolojileri üzerine özel bileklikler geliştiren sosyal medya devi, bu bileklikler ile AR dünyasına girişe en doğal yaklaşımı getiriyor. Firmanın geliştirdiği bileklikler aktarıldığı kadarıyla EMG veya elektromiyografi tekniği üzerine kuruluyor. EMG, sinir ve kasların elektrik potansiyelinin incelenmesine dayanan bir nörolojik tetkik yöntemi olarak geçiyor. Temel olarak firmanın hazırladığı bileklikler sinirsel sinyalleri algılıyor ve bunları sanal ortama hassas şekilde entegre edebiliyor. Kişiler bu sayede bir sanal ok ya da klavye gibi araçları gerçekte ellerindeymiş gibi kontrol edebiliyor. Şimdilik bu sistem prototip aşamasında yer alıyor ancak Facebook artık beyin sinyallerine kadar algılama yapabildiği için sanal ile gerçeği ileride hiç olmadığı kadar bir araya getirecek gibi görünüyor.

Facebook sistemi dikkat çekerken, Apple da kendi başlık sistemleri için bir yüzük geliştiriyor

Apple, biliyorsunuz Ming-Chi Kuo‘ya göre karşımıza 2022 yılının ortasında ilk olarak AR / artırılmış gerçeklik ile VR / sanal gerçeklik temellerini bir potada eritecek karma gerçeklik başlığı ile çıkacak. Firmanın direkt olarak artırılmış gerçeklik odağında geliştirdiği gözlüğü /  başlığı ise söylendiği kadarıyla 2025 yılında raflardaki yerini alacak. İşte bu modeller için firmanın önemli bir planı daha gündemde yer alıyor. O da geliştirilen olası bir kontrol cihazı / kontrolcü oluyor.

Eğer tahminler doğruysa Apple bu giyilebilir yeni nesil ürünler için bir kontrol yüzüğü geliştiriyor. Patentler üzerinden ortaya çıkan ürün, kişilerin el ve parmak hareketlerini algılayarak sanal ortama hassas şekilde aktarabilecek ve ufak olmasıyla kullanışlı bir seçenek olacak. SMI olarak geçen bir sensör teknolojisiyle görev yapacak bilgisi verilen yüzük, çifti yapıda görev yapıyor. Yani ürün iki parmağa birden takılacak şekilde tasarlanıyor.

Kaynak: turkyazi.com

Teknoloji