Fifa’dan Ilginç Yasak Kaleciler Artık Dans Edemeyecek!

Fifa’dan Ilginç Yasak Kaleciler Artık Dans Edemeyecek!

FIFA’dan ilginç yasak: Kaleciler artık dans edemeyecek!

2022 FIFA Dünya Kupası elemeleri kapsamında geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Avustralya – Peru maçında dikkat çeken bir olay yaşandı. Kıtalararası play-off finalinde Avustralya Milli Takımı, Peruyu’yu penaltılarda 5-4 geride bırakarak finallere çıkmak için bilet aldı. Fakat penaltılar sırasında yaşanan durum, futbol tarihine geçti.

Avustralya Milli Takımı kalecisi olan Andrew Redmayne, penaltılar sırasında yaptığı kurtarışlarla adından sıkça söz ettirdi. Redmayne’nin penaltılarda sergilediği dans figürleri sosyal medyada tartışma konusu oldu. Kimileri kalecinin bu eylemini oldukça eğlenceli bulduğunu aktarırken; kimileriyse rakip takımın oyuncusunun dikkatini dağıttığı için adaletsiz bir eylem olarak yorumladı. FIFA’dan bu olaya cevap gecikmedi.

Kalecilerin rakibinin dikkatini dağıtmasını engelleyen yeni kural!

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), Pazartesi günü Doha’da gerçekleştirdikleri bir toplantıda, futboldaki yeni reformları masaya yatırdı. Bunlardan bir tanesi de Avustralyalı kaleci Andrew Redmayne’nin Peru’ya karşı penaltı atışlarında yaptığı dans performansı oldu. FIFA, kalecilerin bu eylemini sona erdirmek için dans etmeyi yasaklamak ya da sınırlamak istediğini açıkladı.

Konuya ilişkin yeni kurallar belirleyen IFAB üyeleri, kalecilerin penaltı anında her iki ayağını da çizgide tutma zorunluluğu getirdi. Böylelikle kaleciler genellikle yaptıkları gibi bir ayak çizgideyken, ileri adım atamayacak. Fakat öte yandan bir ayağı çizginin gerisinde olanlar cezalandırılmayacak. Kiralık bahis sistemleri istemez misiniz sporda.Bu şekilde rakiplerinin dikkatini dağıtma gibi olasılıklar mümkün mertebe düşürülecek.

Spor