Isıtma sistemleri arasındaki ekonomik seçenekler nelerdir?

Isıtma sistemleri arasındaki ekonomik seçenekler nelerdir?

Her geçen gün kendini yenileyen teknolojiler sayesinde günümüzde söz konusu ısıtma sistemleri olunca birçok seçeneğe sahip olabiliyoruz. Gerek bireysel ısıtma sistemleri gerekse merkezi ısıtma sistemleri , gerek ikisi arasında gerekse kendi içerisinde kullanıcılara birçok seçenek sunmaktadır. Tabii söz konusu bu kadar seçenek olunca zaman zaman kullanıcıların aklının karışması normaldir ki bu çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bir noktadan sonra kullanıcılar seçim yapmakta zorlanır. Isıtma sisteminize karar verirken kararınızda etkili olacak birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar evinizin bulunduğu konum, evinizin metrekaresi, iç ve dış cephe kaplaması, eviniz için planladığınız dekorasyon ve tabii ki bütçeniz, ısıtma sisteminize karar verirken önünüze çıkacak ve seçimlerinizi etkileyecek faktörler arasındadır.

Araştırma yaparken dikkat!

Merkezi ve bireysel ısıtma sistemleri kendi içerisinde farklı bütçelere hitap eden seçenekler bulundurmaktadır. Yerden ısıtma,  kombi, elektrikli doğal gaz sobası gibi bireysel ısıtma sistemlerinde birden fazla seçme şansı bulunmasının yanı sıra merkezi sistemlerde de ana merkezi sistem ve pay ölçer gibi farklı ısıtma sistemleri farklı bütçelere hitap edebilmektedir.

Isıtma sistemlerinde ekonomik şartları belirleyen sadece mevzubahis sistemlerin kalitesi, kullandığı malzeme ve materyaller değil aynı zamanda bir ısıtma sistemini ekonomik olarak değerlendirebilmek için döşeneceği alana uygunluğu da önemlidir. Örneğin halihazırda bireysel ısıtma sistemlerinden biri olan kombiler özellikle tekil haneler için oldukça ekonomik seçenekler sunar. Bunun yanı sıra 3+1 gibi geniş evlerde dahi kombilerle yüksek performans sağlanabilmektedir.

Ancak kombi her ne kadar ekonomik bir seçenek olsa da eğer geniş metrekareli plaza gibi yapılarda tercih edildiğinde alanın genişliğinden ötürü yüksek performans ve verim alamayacağınız için daha çok yakacak dolayısıyla daha çok fatura ödemek zorunda kalacaksınız. Bu nedenle söz konusu ısıtma sistemleri arasında en ekonomik olanı bulmak olduğunda sadece ısıtma sisteminin genel maliyetini veya materyallerinin maliyetini düşünerek bir araştırma yapmamalı, araştırmanızda dairenizin genişliği iç ve dış cephe kaplamaları gibi birçok faktörü de hesaba katmalısınız. Yoksa yanlış hesaplamalar nedeniyle en ekonomik olanı seçeceğim derken daha pahalı olanı seçebilirsiniz.

Genel Kültür