Miyom oluşumuna sebep olan 10 etken

Miyom oluşumuna sebep olan 10 etken

Miyom rahim ve çevresinde görülür. Düz kas dokusundan köken alan iyi huylu tümördür. Kadınların 35-40 yaşları arasında %30-40 oranında görülür.Tedavi edilmediği durumunda zamanla büyüyerek idrar kesesine ve kalın bağırsağa baskı yapabilir. Bu da gebelikte düşük yapmaya ve ani kanamalara yol açar. Memorial Dicle Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Yunus Çavuş, miyom oluşumunu tetikleyen 10 neden hakkında bilgi verdi.

Östrojen miyomların büyümesine sebeptir

Miyomların oluşumunu kesin olarak bilinmemektedir fakat araştırmalara göre östrojen hormonunun müyomların büyümesine yol açar. Vücuttaki östrojen seviyeleri, vücudun doğal seyrine bağlı olarak artabilir ya da azalabilir. Örneğin; gebelikte östrojen seviyesi artar, menopozda ise düşer. Bazı ilaçlar da östrojen düzeylerinde değişikliğe neden olabilir. Çevresel ve genetik faktörlerin de miyom oluşumunda etkisi olduğu düşünülmektedir.

Miyom oluşumunu tetikleyen nedenler

– Hiç doğum yapmamak,

– Adet döneminin çok erken yaşta başlaması,

– Düzensiz beslenme,

– Fazla kilo,

– Aşırı alkol tüketmek,

– Ağırlıklı olarak kırmızı et ve şarküteri ürünleriyle beslenmek

– Östrojen ve progesteron fazlalığı nedeniyle oluşan hormonal dengesizlik

– Yüksek tansiyon

– Aşırı stres

– Genetik faktörler

35 yaş sonrası devamlı muayene

Miyomlar genellikle herhangi bir belirti vermez. Muayene sırasında tesadüfen tespit edilir. Ancak çoğu zaman büyüme ile orantılı yani hastalığın ilerlediği durumlarda, aşırı miktarda adet kanamaları, sık idrara çıkma, karında büyüme ve şişlik, adet dönemlerinde kuyruk sokumunda ağrı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle 35 yaş sonrası her yıl düzenli jinekolojik muayene yaptırılması çok önemlidir.

Kesin çözüm için ameliyat şart

Miyomların kalıcı ve kesin tedavisi ameliyattır. Tedavide kullanılan bazı ilaçlar yumurta üretimini baskılayıp geçici bir süre menopoz etkisi yaratarak miyomların küçülmesini sağlayabilir. Bu uygulama genellikle cerrahi öncesi miyomların küçülmesini sağlamak ve kanamayı azaltmak için kullanılır. Miyomun büyüklüğü, sayısı, bulunduğu yer, hastanın yaşı ve gebelik planlaması ameliyatın şeklini belirler.

Hasta konforu sağlayan kapalı cerrahiler

Miyomektomi, miyomun rahim duvarından çıkarılması işlemidir. Çocuk sahibi olmak isteyen hastalarda, rahmin korunmasını sağlayan bir yaklaşımdır. Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik ya da açık cerrahi ile yapılabilir. Miyom ameliyatları günümüzde artık kapalı olarak yapılabilmektedir. Hastanın karın bölgesine özel aletler ile girilerek açılan birkaç delikten yapılan ameliyatlar, açık cerrahiye göre hastaya ayrıcalıklar sağlar.

Laparoskopik miyomektomi

– Hastanede yatış süresini kısalır.

– Kanama, enfeksiyon ve fıtık riskini azaltır.

– Ortaya çıkacak karın içi yapışıklık riskini en aza indirir.

– Kısa sürede iyileşme sağlar ve daha az ağrıya neden olur

Kaynak: coguhaber.com

Sağlık