NASA’nın uzay araçlarına özel lastiği bisiklet dünyasına giriyor

NASA’nın uzay araçlarına özel lastiği bisiklet dünyasına giriyor

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafından uzay araçları için geliştirilen özel lastik bisiklet dünyasına giriyor.

NASA’nın Mars yüzeyi için geliştirdiği bir lastik geçtiğimiz yıllarda çok ses getirmişti. Bu ilk bakışta orta çağda kullanılan şövalye zırhlarını andıran lastik, zorlu şartlara pnömatik olmayan (Hava basıncı gerektirmiyor) lastiklerden daha iyi dayanıyordu. Buna ek olarak daha iyi çekiş sağladığı belirtilen tasarım, nikel-titanyum alaşımlardan üretiliyordu. Bu alaşım ile lastik çok keskin taşların üzerinden dahi ana şeklini koruyarak geçebiliyor ve yüzde 10 deformasyona kadar dayanıyordu. İşte bu dikkat çeken lastik sistemi “SMART Tire Company” tarafından 2022 itibarıyla bisiklet dünyasına da giriyor. NASA’nın desteğiyle gerçek olacak bu lastik, orijinal gibi havasız yapıda yani bir patlama riski oluşturmuyor. Nikel-titanyum (NiTinol+ olarak da geçiyor) alaşımıyla çok sağlam bir seçenek olan ve ciddi şekilde esnese dahi orijinal şeklini bulabilen geleceğin lastiği, temelde bir metal olduğundan yol tutuşu için poliüretan ile kaplama ile kaplanmış. Bu sayede lastiğin her yol şartında kullanılabileceği aktarılıyor.

Bisiklet lastiklerinde yeni dönem kapıda

Şimdilik bu “Metl” adıyla anılan dikkat çekici bisiklet lastiğinin kaça satılacağı açıklanmıyor. Ancak fiyatın düşük olmayacağı açık şekilde görünüyor. Bu yüzden lastiğin genel kitleye ulaşması 2024’ü bulabilir tarzında yorumlar yapılıyor.

Kaynak: yorumyapar.com

Genel Kültür