Online Free Shopların Avantajlı Özellikleri

Online Free Shopların Avantajlı Özellikleri

Online Free Shopların Avantajlı Özellikleri

Free shop bilindiği üzere yurtdışı seyahatlerin uğrak alışveriş noktalarıdır. Tam olarak alışverişe teşvik edecek şekilde dekore edilen ve geniş ürün yelpazesi ile müşteri çeken bir yapısı vardır. Genel olarak tüm havaalanlarında free shop bulunmaz. Ancak havalimanı, tren istasyonu, kara yolu geçitleri ve deniz sınır noktaları gibi uluslararası özelliği olan alanlarda free shoplara rastlamak mümkündür. Free shopları diğer mağazalardan ayıran en önemli özelliği vergisiz perakende alıveriş yapabilme imkânının tanınmasıdır. Tam olarak vergi muafiyeti olmayan ürünlerde ise minimum seviyede vergi kesilmektedir. Ülkemizde yer alan free shoplarda satış rakamlarına göz atıldığı takdirde başı çeken ürün grubu tütün ve türevi ürünlerdir. Bunlar arasında Marlboro Double Fusion Summer marka dikkat çeken bir paya sahiptir.

Free shoplardaki vergi muafiyeti ile ilgili durumun tam olarak uygun fiyatlara tekabül etmediğini belirtmek isteriz. Örneğin Djarum Black marka sigara satın almak isteyen bir kimse için free shop fiyatları herhangi bir biçimde uygun değildir. Nitekim bu düzenlemenin yapıldığı ilk yıllarda amaçlanan tam olarak uygun fiyatlar içinde alışveriş imkânı sağlamaktı. Ancak bunun hatırı sayılır bir kâr oranını sağlamadığı anlaşıldığında havalimanları kendi kurallarını devreye sokmuştur. Bu sayede free tax uygulamalarının içerisinde ürün gruplarının temel ederlerine maksimum kâr getirecek oranda fark koymuşlardır. Bu sayede yolcuları hem vergisiz ürün tanıtımı ile çekip hem de yapılan satışlarla maksimum kâr elde etmişlerdir. Diğer taraftan giriş yapılacak ülkeye yolculuk sırasında söz konusu havayolunun kuralları da limitleri beraberinde getirmektedir. Yüksek fiyatlara alınan ürünler bir de limitlere takılmaktadır. Bu ve buna benzer sorunların yaşanmaması ne yazık ki çoğu zaman tecrübeye bağlıdır.

Captain Black marka sigarayı daha uygun bir fiyata almak isteyen bir kimse için online free shop alışverişi daha uygundur. Çünkü herhangi bir kural ve limit söz konusu değildir. Diğer taraftan bir seyahat de gerekli değildir. Online free shop satışlarının, gerçekte olması gereken biçimde bir işleyişe sahip olduğu bilinmelidir. Bu sayede uygun fiyatlı ürünler kapınıza kadar gelmektedir.

Genel Kültür