Otizmli kardeşinden ilham alarak bir uygulama geliştirdi

Otizmli kardeşinden ilham alarak bir uygulama geliştirdi

Otizmin hayatımıza girmesinin nedeni henüz belli olmayan ve erken yaşlarda belirtileri ortaya çıkan gelişim bozukluluğu hastalığıdır. Tedavi için en önemli olan şey ise erken teşhis, eğitim ve beslenmedir. Otizm’de erken teşhis koyulması hastalığın en minimuma düşürmesi münkün olabilir. Bu hastalık hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Onlar için neler yapabilirir? Hastalığının minimuma düşmesi için nasıl bir tedavi süreci ya da nasıl bir yol izlemeliyiz? Ülkemizde bu soruları kendine sorup, otizmli kardeşinden ilham alarak onlar için bir şeyler yapmaya çalışanlardan biri de Zafer Elcik. Geliştirdiği Otsimo adlı uygulamayla çocukların evde eğitim alabilmelerini sağlıyor…

Zafer Elçik 24 yaşında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği eğitimini aldı.

Şimdilerde 15 yaşında olan erkek kardeşine 4 yaşındayken otizm tanısı kondu ve her şey böyle başladı.

Kardeşi birçok şeyi yapabilse de bazı problemler yaşamaya devam ediyordu ve Zafer Elcik otizm için yapılacak en doğru şeyin yoğun eğitim ve pozitif destek olduğunu fark etti.

Kardeşi için ailece birlik oldular ve onun daha iyiye gitmesi için her şeyi yaptılar. Annesi işinden ayrıldı ve tüm vaktini kardeşinin eğitimine ayırdı.

Babası ise kardeşinin eğitimleriyle ilgilenerek onu her gün derslere götürdü, Elcik de kardeşini yüzmeye götürüyordu. Kardeşinin spora olan merakını fark ettiklerinde onu spor yapması için daha çok teşvik ettiler; koşu, masa tenisi, kayak ve yüzme gibi sporun birçok dalında oldukça iyiydi.

Tüm bu eğitim sürecinde akıllı cihazlardan da yardım aldılar ve normalde eğitim sırasında dikkati toplam 5 dakika süren kardeşinin akıllı cihazlarla oynarken dikkatinin 50 dakika gibi oldukça uzun bir süre dağılmadığını fark etti.

Kardeşinin bu dikkati sayesinde Otsimo adlı bir uygulama geliştirmeye karar verdi, bu aşamada sınıf arkadaşları Can Dörtkardeşler ve Sercan Değirmenci de projeye dahil oldu.

2015′ de kurulan Ostimo’nun amacı otizmli çocukların eğitimlerinin eksik olan yönlerini evde tabletlerle tamamlamaktır. Otsimo, çocuklara etkinliği kanıtlanmış ABA eğitim modelini eğitsel oyunlarla birlikte sunuyor. Bu yüzde Otsimo, aslında bu konuda çok önemli bir boşluğu dolduruyor ve binlerce çocuğun geleceğini etkiliyor. Otizmli çocukların eğitim masrafları çok yüksek ve bu konuda eğitilmiş profesyonel eğitimci sayısı Türkiye’de yetersiz. Otizm günümüzde çok fazla yaygınlaşan bir rahatsızlıktır. Araştırmalara göre ileride her iki çocuktan birinde bu hastalık görülebilir. Bu yüzden Otismo, bu konuda binlerce çocuğun geleceğini olumlu yönde etkiliyor. 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’de sevginin ve yoğun eğitimin otizmle savaşmak için en önemli etken olduğunu, etrafımızda otizmli kişilere karşı daha fazla duyarlı olmamızı hiçbir zaman unutmamalıyız.

Kaynak: genelseo.com

Sağlık