Özgün Ne Demek? Tdk’ya Göre Özgün Kelime Anlamı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Özgün Ne Demek? Tdk’ya Göre Özgün Kelime Anlamı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Özgünlük Nedir?

 Özgünlük herhangi bir eser veya üründe sadece o kişiye özel bir tarz ve tavır olması varolan niteliğinde eserlerinin tümüne veya birkaçına yansımış olmasıdır. Özgün sadece kişiye özel bir anlatım yöntemi demektir. Özgünlük esere atılan bir imza gibi her bulunduğu ortamda eserin sahibini hatırlatmasıdır 

 Türk Dil Kurumuna Göre Özgünlük Kelime Anlamı Nedir?

 ​​​​​​Türk Dil kurumuna göre özgünlük üretilen eserde kendine özgü bir nitelik bulunması ve kopya içermemesi olarak bilinmektedir. Özgünlük eserin karakteristik özelliği olarak yer almaktadır.

 Özgünlük Nasıl Kullanılır?

 Özgünlük üretilen tüm ürün ve fikirlere kullanılan bir niteliktir. Özgünlük başka hiçbirşeye benzemeyen orjinalliği ortaya çıkararak eserin kalıcı ve benzersiz olmasını ifade etmektedir.

 Özgünlük yazılı eserlerde arana bir nitelik olmasının yanında sanat ile ilgili tüm konuları da içine alan bir kıstastır.

 Özgünlük o kadar değerli bir nitelik olarak ortaya çıkar ki örneğin bir tiyatro eserinin özgün olması ile tiyatro eserini sergileyen sanatçının özgün olması hafızalarda kalıcı bir etki yaratmaktadır. Özgünlük son yıllarda üretilen tüm fonksiyonel aletlerde ve araçlarda sunulan bir alternatif değer olarak kullanılmaktadır. Özgünlük eserin veya yapıtın kalitesini de arttıran bir değer olmaktadır.

 

Kaynak: terimi.com

Genel Kültür