Pekinez

Pekinez

Pekinez, Çin menşeli süs köpeği türüdür. Cins, Çin İmparatorluk sarayının kraliyet ailesi tarafından hem kucakta süs köpeği hem de refakatçi köpek olarak tercih edildi ve adı Yasak Şehir’in bulunduğu Pekin şehrine atıfta bulunuyor. Cinsin, benzersiz görünümü ile ilgili çeşitli özellikleri ve sağlık sorunları vardır. Arzu edilen özelliklerinden dolayı Pekingese, Peekapoo (bir fino köpeği ile çaprazlanmış) gibi melezlerin gelişiminin bir parçası olmuştur.

Modern köpek beslemeyi tercih edenler ve köpek şovu izlemeyi sevenler, daha geleneksel İspanyol tipi tüy yerine uzun saçlı tipi tercih etmektedir.

Pekinez’in düz yüzü ve büyük gözleri, türün en belirgin özelliklerinden bazılarıdır. Gövde kompakt ve yere yakındır. Pekinez ayrıca kaslı ve dayanıklı bir vücuda sahiptir. Cinsin olağandışı yuvarlanmayı andıran yürüyüşü, eski zamanlarda saray köpeklerinin dolaşmasını önlemek için seçici üreme yoluyla kasıtlı olarak geliştirilmiş olabilir.

Pekinez’in Kennel Club anketinde ortalama 11.4 yıllık bir ömrü olduğu ortaya çıkmıştır.

Pekinez’in diğer birçok süs ırkında olduğu gibi önde gelen ölüm nedeni travmadır. Birincil sağlık sorunları, nörolojik ve kardiyovasküler kusurları içerir.

Örneğin, konjestif kalp yetmezliği. Erken teşhis edildiğinde ve ilaçla başarılı bir şekilde tedavi edildiğinde, bu durumdaki bir Pekinez uzun yıllar yaşayabilir. Kalp üfürümü potansiyeli yüsektir ve bir veteriner kardiyolog tarafından değerlendirilmelidir. Genellikle üfürüm, köpek altı yaşına gelene kadar yüzeye çıkmaz, bu nedenle bir köpek yavrusunu taramak zordur.

Türdeki diğer olası endişeler, küçük kafatası ve düzleşmiş yüzünden kaynaklanan göz sorunları ve nefes alma sorunlarıdır. Pekinezler ayrıca kuru göz ve retina sorunları da yaşamaktadır.

Daha detaylı bilgi almak ve diğer köpek türlerini görmek için https://www.patibul.com/19/pekinez  sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Genel Kültür