SpaceX Starlink için iki kalkış, gündem olan askeri kullanım detayı

SpaceX Starlink için iki kalkış, gündem olan askeri kullanım detayı

SpaceX, kurulan uzaydan internet projesi Starlink için başarılı kalkışlara devam ediyor. Ayrıca servis için önemli bir detay daha gündemde.

SpaceX, Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Sürekli yapılan bu kalkışlarla beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısı en son 1.200‘e kadar ulaşmıştı. Kısa süre önce yapılan iki kalkışla beraber ise toplam 120 adet uydu daha alçak dünya yörüngesine çıkarıldı. Bu sayede de toplam operasyonel uydu 1.320‘ye kadar çıktı. Firma bu iki kalkışla 1.440 uyduluk ilk hedefine de oldukça yaklaştı. Bu arada servis için önemli bir detay daha gündeme gelmişti durumda. O da Starlink’in ABD ordusu tarafından askeri araçlarda (Hava araçları dahil) kullanılmak istenmesi. Hatta bu konuda aktif olarak testler gerçekleştirildi de aktarılıyor. ABD ordusu için uydular üzerinden böyle bir iletişim sistemi elbette çok mantıklı görünüyor.

SpaceX Starlink sistemi geçtiğimiz günlerde de gündemde ses getirmişti. Elon Musk  uzaydan internetin uçaklar, gemiler, büyük kamyonlar ve karavanlara getirileceğini de açıkladı. Bunun için ABD merkezli FCC’den onay bekleyen firma, şimdilik bu araçlar için nasıl bir terminal planlıyor bilinmiyor. Halen bu konuda Elon Musk’tan bir görsel gelmiyor.

SpaceX Starlink projesi için mevcut rakamlar nasıl?

Servis şu an ABD, İngiltere ve Kanada içerisinde kullanılabiliyor. Son gelen bilgilere göre servisin beta abone sayısı da 10 bin rakamını geride bırakmış durumda. Aylık 99 dolarlık fiyatı bulunan servis, beta sürecine giren kişilere şu an 100 Mbps download ve 20 Mbps upload hızlarını sunuyor. Servis şu an 31 ms altında gecikme ile görev yapıyor.

Starlink bağlantısı için kişilerin yukarıdaki anten sistemine sahip olması gerekiyor. Bu donanım 499 dolarlık bir masraf çıkarıyor. Elon Musk  yıl sonunda sistemde elde edilen hızın 300 Mbps seviyesine çıkacağını, gecikmenin ise 20 ms seviyesine gerileyeceğini açıklıyor.

Kaynak: idarimerkez.com

Genel Kültür