SpaceX ve NASA arasında kurulan uydu kaza ortaklığı

SpaceX ve NASA arasında kurulan uydu kaza ortaklığı

SpaceX ve NASA, uzay konusunda önemli ve hayati bir ortaklığa imzasını attı. Bunun arkasında uzay kazalarını önlemek yer alıyor.

SpaceX, biliyorsunuz Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Sürekli yapılan bu kalkışlarla beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısı 1.320‘ye kadar ulaşmış durumda Firma ilk aşamada 1.440 uyduluk bir hedef ulaşmak istiyor ancak nihai hedef tam 42 bin uydu seviyesinde yer alıyor. Şimdiden 12 bin uyduluk izni FCC’den alan SpaceX, bu açıdan alçak dünya yörüngesini hiç olmadığı kadar kalabalık hale getirmiş durumda. Aslında alçak dünya yörüngesi hali hazırda dolmuş durumda. Sadece kullanılmış değil çöp olmuş yüzlerce uydu yörüngede turluyor ve bu da gelecek görevler için büyük bir risk oluşturuyor. İşte bu yüzden SpaceX ve NASA ortaklık kurdu / anlaşmaya vardı ve böylece birbirlerine veri aktarmayı kabul etti. Bu veriler sayesinde temel olarak potansiyel uydu kazalarının önceden önlenmesi hedefleniyor. Bu ortaklığın merkezinde Starlink uyduları yer alıyor ve söylendiği kadarıyla Starlink uydularının konumu istenirse uzaktan değiştirilebiliyor.

SpaceX Starlink projesi en son başka bir haberle gündemdeydi

Starlink’in ABD ordusu tarafından askeri araçlarda (Hava araçları dahil) kullanılmak istenmesi. Hatta bu konuda aktif olarak testler gerçekleştirildi de aktarılıyor. ABD ordusu için uydular üzerinden böyle bir iletişim sistemi elbette çok mantıklı görünüyor.

SpaceX Starlink sistemi geçtiğimiz günlerde de gündemde ses getirmişti. Elon Musk  uzaydan internetin uçaklar, gemiler, büyük kamyonlar ve karavanlara getirileceğini de açıkladı. Bunun için ABD merkezli FCC’den onay bekleyen firma, şimdilik bu araçlar için nasıl bir terminal planlıyor bilinmiyor. Halen bu konuda Elon Musk’tan bir görsel gelmiyor.

Kaynak: birincimerkez.com

Genel Kültür