Tenis Nedir

Tenis Nedir

İki ya da dört kişinin karşılıklı biçimde raketler eşliğinde oynanan olimpik top oyununa tenis denmektedir. Tenis hakkında çok fazla bilgiye sahip olmayan kişiler, tenisin ne olduğunu ve nasıl oynandığını merak etmektedir. Dünya genelinde herkes tarafından sevilen tenis oyunu istikrara ve yüksek performansa dayanmaktadır. Sert, ahşap, çim, beton ya da toprak olan tenis alanına kort adı verilmektedir. Kort alanının ortasında bulunan file alanı ikiye bölmektedir. Bu iki bölmeler oyuncuların tarafları olmaktadır. 

Her oyuncu kendi bölmesinde hareket edebilmektedir. Orta çağdan günümüze kadar gelen tenis oyununu günümüzde her yaş kitlesinden kişiler oynayabilmektedir. Oyunun amacı ise; bir oyuncu topu karşısındaki oyuncunun yakalamayacağı biçimde sektirmesidir. Atılan top rakip alandan çıkarsa ya da rakip oyuncunun bölgesinde sektirirlerse sektiren kişinin hanesine puan eklenmektedir. Teniste kazanılan puan sistemi diğer oyunlara oranla daha farklıdır. Teniste puan sistemi 15, 30 ve 40 olarak ilerlemektedir.  Her türlü tenis malzemesi ve tenis çantası modellerine tenis market’den ulaşabilirsiniz.

Tenis Kuralları Nelerdir

Hobi olarak ya da spor olarak oynanan tenis oyunun belirli kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar dahilinde oynanan tenis maçı kişilerin eğlenceli vakit geçirmesini sağlamaktadır. Peki tenis kuralları nelerdir? Tenis kuralları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 

  • Teniste top karşıya gönderilirken rakip oyuncu topa sadece bir kere vurma hakkına sahiptir. Topa raket dışında herhangi bir nesneyle dokunulması ve topla temas edilmesi yasaktır. 
  • Oyunda galip tarafın belirlenmesi için rakiplerden birinin diğer rakibin puanına oranla 2 sayı fazla olması gerekmektedir. Eğer iki oyuncuda 40 puan elde ettiyse oyun galibiyeti düs durumuna gider. Diğer tabirle deuce olan düs durumu söz konusu olduğunda maç devam eder ve avantaj kırma ya da avanta durumları oluşur. 
  • Rakiplerden biri hiç puan elde edemeyerek oyunu kaybederse oyun love game olarak nitelendirilmektedir. Bu ise oyuncunun prestijini korumak amaçlı ortaya çıkan bir durumdur.
  • Eğer tenis oyunu çifter şeklinde oynanacaksa oyun, ikili oyuncu gruplarındaki gibi oynanmaktadır. 
  • Oyucu tarafından takip tarafına atlan top diğer bölümde iki kez sekerse oyuncu puan kazanmaktadır. Aynı zamanda top oyun alanından dışarıya çıkarsa topu atan oyuncunun hanesine puan kazandırmaktadır.
Spor