Tenis Sporunda Performans Arttırmak İçin Ne Yapılması Gerekiyor

Tenis Sporunda Performans Arttırmak İçin Ne Yapılması Gerekiyor

Tenis, uluslararası maçlarda yer alabilmek ve lisans sahibi olabilmek için yüksek performans sahibi olunması gereken bir spordur. Tenis genel olarak profesyonel oyuncuların 14 ile 16 yaş aralığında başlamış olduğu bir spor dalıdır. 14 ile 16 yaş grubu haricinde çok küçük yaşlarda 4 ile 6 yaşları aralığında tenise başlamış ve tenis sporunda da gerçekten başarılı olmuş olan birçok tenis oyuncusu vardır. Tenis sporunda birliklere girilmeden, lisans alınmadan öncesinde belirli seviye ve performans testleri yapılmaktadır. Yapılan bu testler eşliğinde seviye belirlenir ve uygunsa lisans verilir, birliğe dahil olunabilir. Performans testleri arasında özellikle “Hewitt Tenis Performans Testi” en çok yaygın olan ve bilinen bir tenis testidir. Profesyonel olan, lisans sahibi olan, belirli bir kuruma veya birliğe dahil olan her tenis oyuncusu bu testten geçmektedir.

Tenis Sporunda Kullanılan Kıyafetlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tenis bir açık hava oyunudur. Tenis kortlarının hepsi açık havada yer alıyor. Açık havada oynanması ve tenis oyuncularının da yüksek güneşe maruz kalma durumları yaşanabiliyor. Bu durumlar göz önünde bulundurularak üretimi yapılan tenis kıyafetlerinin kumaşları oldukça büyük önem arz eder. Tenis kıyafetleri tenis şortu, tenis eteği, kadınlar için tenis takımı ve hem erkek hem de kadın için çok çeşitli yaka tipleri olan tişörtler vardır. Bu kıyafetlerin kumaşları UV ışınlarına karşı koruyucu olan kumaşlardan üretime geçiliyor. Ayrıca kıyafetlerin esnek olması ve oyuncuların oyun esnasında kıyafetleri içerisinde rahat etmesi durumu da oldukça büyük önem taşıyan bir durumdur.

Türkiye Tenis Federasyonu

Türkiye Tenis Federasyonu kısaltması ile TTF tenis sporunun Türkiye’de bulunan yönetim teşkilatıdır. Teşkilat ilk olarak 1923 yılında Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın bünyesinde yer almış olup daha sonradan 1953 yılında ayrı bir federasyon halini almıştır. Bu federasyonun başkanı ise Cengiz Durmuş’tur. Türkiye Tenis Teşkilatı’nın ana merkezi Ankara’da yer almaktadır. İstanbul’da da şubesi bulunan Türkiye Tenis Federasyonu’nun İzmir’de Ulusal Tenis Eğitim Merkezi ve Altyapı Tesisleri yer almaktadır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor